dr hab. inż. arch. Anna Kulig, prof. PK

Pracownik badawczo-dydaktyczny
    profesor uczelni
    WIiTCh 40 parter

Urodziła się w 1958 roku w Krakowie. Studia magisterskie na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej na kierunku architektura i urbanistyka ukończyła w 1985 roku, broniąc pracę dyplomową pt. „Sanatorium uzdrowiskowe w Wysowej”. Po studiach podjęła pracę w Biurze Rozwoju Krakowa w pracowni urbanistycznej, którą kontynuowała w ciągu 3 lat. Od 1990 roku związała się zawodowo z Politechniką Krakowską pracując na początku na stanowisku asystenta w Pracowni Geometrii Wykreślnej i Grafiki Inżynierskiej. W 2007 roku uzyskała stopień doktora nauk technicznych na podstawie rozprawy pt.: „Metody geometryczne w rekonstrukcji sklepień gotyckich”. Promotorem pracy była prof. dr hab. inż. arch. M. J. Żychowska. Również na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej otrzymała w 2020 roku stopień doktora habilitowanego. Podstawą była monografia wydana w 2015 roku, pt.: „Problem dokumentowania, modelowania i rekonstrukcji sklepień gotyckich”.

Działalność naukową łączy od lat z pracą dydaktyczną. Jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym w Katedrze Geometrii Wykreślnej i Technologii Cyfrowych (A-10). Jako nauczyciel akademicki prowadzi zajęcia i wykłady dla studentów Wydziału Architektury, Wydziału Inżynierii Lądowej oraz Wydziału Inżynierii Środowiska. Specjalistyczne wykłady i konsultacje prowadzi także w Toruniu na Uniwersytecie im. Mikołaja Kopernika na studiach podyplomowych z zakresu zabytkoznawstwa i konserwatorstwa.

W głównym nurcie zainteresowań znajduje się geometria, perspektywa malarska, ochrona dziedzictwa architektonicznego, jego interpretacja i dokumentacja. Jest autorką wielu artykułów naukowych, publikacji konferencyjnych związanych z ochroną zabytków a szczególności średniowiecznych sklepień. W latach 2011-2015 kierowała projektem grantowym, finansowanym przez Narodowe Centrum Nauki, w rezultacie którego powstała książka o sklepieniach gotyckich. Projekt badawczy został wyróżniony i zamieszczony w panelu promocyjnym najlepszych projektów 2018 roku i trafił materiałów reklamowych NCN z opisami popularyzatorskimi projektów z różnych dziedzin. Uczestniczyła w licznych pracach konserwatorskich (przygotowując opinie, ekspertyzy np. na Zamku w Malborku, w 2013-14 roku oraz w Gdańsku w kilku kościołach gotyckich, gdzie realizowano prace renowacyjno-konserwatorskie dotyczące przekryć sklepiennych). Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Geometrii i Grafiki Inżynierskiej i Międzynarodowego Towarzystwa Geometrii- International Society for Geometry and Graphics i uczestnikiem corocznych konferencji tych stowarzyszeń.