Historia

Historia Katedry łączy się nierozerwalnie z dziejami Politechniki Krakowskiej. Wraz z powstaniem pierwszych jej Wydziałów przy Akademii Górniczej w Krakowie została utworzona Katedra Geometrii Wykreślnej kierowana przez wybitnego specjalistę w dziedzinie geometrii wykreślnej prof. zw. Antoniego Plamitzera.

Oferta dydaktyczna na przestrzeni lat rozszerzała się i zaczęła obejmować kształcenie studentów nie tylko z zakresu geometrii wykreślnej i rysunku technicznego, ale również grafiki inżynierskiej, projektowania wspomaganego komputerowo, aż po nowoczesne technologie BIM.

Działalność naukową jednostki charakteryzuje interdyscyplinarny charakter. Tematyka badawcza Katedry Geometrii Wykreślnej i Technologii Cyfrowych związana jest z wykorzystaniem metod matematyczno-geometrycznych, różnych sposobów projektowania i różnorodnych technologii do badania, projektowania i analizy obiektów architektoniczno-urbanistycznych. Ewoluowała wraz z rozwojem postępującej digitalizacji i technologii komputerowych, podążając za nowymi rozwiązaniami.

Obecnie Katedra posiada 14 pracowników i kierowana jest przez dr hab. Krystynę Romaniak, prof. PK.

Zapraszamy do zapoznania się z kalendarium wraz z rysem historycznym, sylwetkami profesorów i innymi archiwalnymi materiałami.