dr hab. Krystyna Romaniak, prof. PK

profesor uczelni
    WIiTCh 38 parter, 40 parter
  • tel.

Profesor Politechniki Krakowskiej w grupie pracowników badawczo-dydaktycznych. Z wykształcenia matematyk, zatrudniona w Politechnice Krakowskiej w 1990 r. W początkowych okresie pracy na Uczelni, prowadziła zajęcia dydaktyczne na Wydziale Inżynierii środowiska i Mechanicznym z przedmiotów: geometria wykreślna i rysunek techniczny. Od 2000 r. aktywność dydaktyczna dotyczy matematyki, której naucza studentów Wydziału Architektury. Dla tego przedmiotu oprócz wykładów, i ćwiczeń opracowała kursy e-learningowe. W zakresie działalności naukowej prowadzi badania dotyczące teorii maszyn i mechanizmów oraz zagadnień geometrycznych i nowoczesnych technologii w odniesieniu do problemów architektonicznych. W 1997 r. uzyskała stopień naukowy doktora nauk technicznych nadanego uchwałą Rady Wydziału Budowy Maszyn Politechniki łódzkiej na podstawie pracy „Analiza funkcji celu w aspekcie badania właściwości kinematycznych mechanizmów wysokich klas”. W 2012 r. uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego nauk technicznych w dyscyplinie: Budowa i Eksploatacja Maszyn nadanego uchwałą Rady Wydziału Budowy Maszyn i Informatyki Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej na podstawie ogólnego dorobku i przedstawionej rozprawy habilitacyjnej „Metody syntezy strukturalnej mechanizmów”.

Autorka i współautorka 83 publikacji oraz 33 referatów na konferencjach krajowych i zagranicznych (stan na 2021). Uczestniczyła i prowadziła tematy badawcze, granty i projekty międzynarodowe, warsztaty studenckie. Recenzent publikacji naukowych polskich i zagranicznych. Promotor dwóch rozpraw doktorskich: mgr inż. Anity Pawlak-Jakubowskiej (2016) oraz mgr inż. arch. M. Nessela (2020). Podnosząc kompetencje uczestniczyła w szkoleniach dotyczących programów: SketchUP, ArchiCAD, 3dsMAX, ArcGIS, V-Ray.